Vznik, história a súčastnosť vrábeľskej organizácie
História vzniku organizovaného chovateľstva na vrábeľsku spadá do povojnového obdobia, keď chovateľstvo na Slovensku je reprezentované Ústredím slovenských spolkov chovateľov drobných hospodárskych zvierat, ktoré bolo založené v roku 1946 v Bratislave. Rozdrobenosť chovateľských spolkov v Čechách a na Morave podľa chovateľských odborov vyvolalo potrebu vytvoriť jednotný chovateľský zväz. Stáva sa tak v roku 1957, keď vzniká Československý zväz chovateľov drobného hospodárskeho zvieratstva. Na Slovensku - Slovenský zväz.
V roku 1961 sa zo Slovenského zväzu vytvoril Slovenský výbor Československého zväzu chovateľov drobných zvierat.
V roku 1969 vzniká Slovenský zväz chovateľov ako samostatná nástupnícka organizácia zväzu na Slovensku.
Významnou skutočnosťou pre toto obdobie bolo, že štát nemal ani zďaleka vyriešenú situáciu v zásobovaní mäsom, ako aj ostatnými komoditami poľnohospodárskej prvovýroby a tak výrazne podporoval v spolupráci s národnými výbormi rozvoj chovu drobných hospodárskych zvierat. Postupne dochádza k nárastu členskej základne, chovatelia dostávajú prídely krmív, zriaďujú sa výkupne. K tomuto obdobiu sa viaže aj dátum vzniku našej organizácie - 21. septembra 1959. Pri jej zrode stáli pán František Fekeč - prvý predseda, pán Vojtech Porubský - prvý hospodár a pán Vincent Fule - tajomník miestnej organizácie. Organizácia mala v tých časoch cca 70 členov.
Chovateľská činnosť bola v tomto období zameraná ako už bolo naznačené na produkciu pre samozásobovanie. V meste pracovali dvaja výkupcovia králikov a králičích koží - pre Branko Nitra p. Bádovský a pre podnik Kara p. Šutka. Okrem toho organizácia pravidelne dodávala do výkupu cez 6000 vajec, vykupovali sa aj iné komodity napr. perie a pod. Popri hospodárskej produkcii sa postupne presadzoval chov čisto krvných plemien hydiny, králikov a holubov. Z hydiny to boli plemená - Plymutka biela, Vlaška jarabičia, Amrox, MInorka, Barneveltka. Z králikov dominovali plemená - Francúzsky strieborný , Činčila veľká, Nemecký obrovitý strakáč, Belgický obor, VIedenský biely , Z holubov - Anglický hrvoliak , Viedenská sliepočka. Vrcholom aktivity v tomto období činnosti organizácie bola historicky prvá výstava drobných hospodárskych zvierat v bývalom Dome dôchodcov u Padúcha v dňoch 21. - 22 novembra 1965. Chovatelia tu vystavovali 5 druhov hydiny, 8 plemien králikov, poštové a úžitkové holuby , bažanty, nutrie a kanáriky. V roku 1966 vznikajú chovateľské organizácie v Novej Vsi nad Žitavou, Tajnej, Panej a v Lúčnici nad Žitavou.
Druhá výstava zvierat sa uskutočnila v roku 1967 ZK ROH Tesla Vráble. Táto výstava do počtu vystavovateľov a plemien a druhov zvierat bola dovtedy najväčšou s vysokou návštevnosťou a ohlasom medzi chovateľmi. Ku koncu 70. rokov ale hlavne začiatkom 80. rokov dochádza skvalitneniu práce čo sa prejavuje aj na výsledkoch v jednotlivých odboroch. V organizácii je viacero uznaných rozmnožovacích chovov hrabavej hydiny ako aj dva chovy vodnej hydiny s ročnou produkciou cez 5000 kusov násadových vajec, ktoré sa dodávajú do uznaných liahní. V chove holubov je uznaný plemenný chov Kinga amerického - J . Urge, registruje sa cca 60 - 70 čisto krvných králikov. Organizujú sa stolové ocenenia, zvýšila sa účasť na výstavách. Do života aktívne stupuje i kynologický odbor s uznaním chovných staníc a odbor chovu exotického vtáctva s vývozom mláďat do zahraničia prostredníctvom Chovproduktu a jeho karanténnej stanice v Dunajskej Strede.
Prelomové roky organizácia začína len s 20 členmi. Mimoriadna aktivita výboru pána Vojteka, Fuleho, Urgeho, Prieložného, Porubského,Gyuricu, Galambiovského, Csaka, Friedla, Solára priniesla svoje ovocie skvalitnení vnútrozväzového života. Organizácia si zhotovila vlastné výstavné klietky. Impulzom bolo i nadviazanie družobných vzťahov so ZO Lúkáčovce ako aj členstvo nášho člena M. Valacha v predsedníctve OV SZCH. Aktívne sme sa zúčastňovali Národných výstavách zvierat v Nitre a Európskych výstavách psov všetkých plemien v Nitre. Úspechom bolo zriadenie obvodného skladu krmív. Ešte do roku 92 pracovala dobre. Zrušenie poskytnutých priestorov pre činnosť urobilo svoje a tak v tomto roku organizácia usporiadala svoju " poslednú " obvodnu výstavu. Obnovenie činnosti sa viaže k roku 2003. Od roku 2005 je kríza definitívne zažehnaná a začína obdobie novej aktivity. Nadviazaním na výstavnú činnosť organizácia usporiadala VII Obvodnú výstavu, ktorú oboslalo cez 40 vystavovateľov z Vrábeľ a blízkeho okolia. Od vtedy sa pravidelne usporiadava obvodná výstava, na ktorej je prezentovaných približne 500 výstavných exponátov. V roku 2009 sme sučastne boli usporiadateľmi aj 34. Nitrianskej oblastnej výstavy. Poriadanie výstav na vysokej úrovni, kvalita chovov a v mnohých prípadoch kvalita a esteticko-funkčná úroveň chovateľských zariadení prinášajú aj zaslúžené chovateľské úspechy. Počet rozmnožovacích chovov hydiny každoročne stúpa a zlepšuje sa aj registrácia králikov - cez 100 kusov ročne. Pravidelné školenia s posudzovateľmi prispievajú k doplňovaniu si vedomostí a tak úspechy v posledných piatich rokoch sú dobrým výsledkom práce nielen jednotlivcov ale i celej organizácie.