Najčastejšie ochorenia králikov
Najčastejšie VÍRUSOVÉ choroby králikov
|
Medzi vírusové ochorenia, ktoré najviac ohrozujú chovy králikov v našich zemepisných podmienkach, patria hemoragická choroba králikov – mor králikov a myxomatóza
MOR KRÁLIKOV
CHARAKTERISTIKA: patrí medzi pomerne nové virózy a rozšírila sa k nám v 80 – tych rokoch z Ázie a je charakteristická vysokou úmrtnosťou v chove, ktorý postihla, krvavým zápalom pľúc a krvácaninami vnútorných orgánov.
PÔVODCA: pôvodcom je kalicivírus, patriaci medzi jednoduché RNA vírusy.
PRIEBEH OCHORENIA: choroba sa šíri priamym kontaktom, vzduchom, prachom, bodavým hmyzom, krmivom.
PRÍZNAKY: Mor králikov zväčša prebieha v perakútnej forme - chovateľ nájde mŕtve zvieratá bez akýchkoľvek klinických príznakov, často v dobrej kondícii - a v akútnej forme: príznaky sú nešpecifické, ako je malátnosť, nechutenstvo, ospalosť, v priebehu niekoľkých hodín sa objavujú aj nervové príznaky- čiastočné alebo úplné ochrnutie, kŕče končatín, opuch spojiviek, krvácanie z nosa a zviera hynie zvyčajne do 12- 24 hodín po objavení prvých klinických príznakov. Veľmi zriedka sa mor králikov vyskytne v chronicke forme.
DIAGNÓZA: Rýchly priebeh ochorenia, úhyn zvierat bez akýchkoľvek klinických príznakov, veľká úmrtnosť v chove, pri pitve zisťujeme krvácanie vnútorných orgánov, hlavne pohrudnice, pobrušnice a obličiek.
LIEČBA: neexistuje.
PREVENCIA: je známe, že pred dosiahnutím 4. týždňa sú králiky voči kalicivírusu prakticky nevnímavé. Medzi 4.-10. týždňom sa vnímavosť zvyšuje a u zvierat vo veku nad 10 týždňov dosahuje maximum. Zvieratá sa môžu chrániť vakcínami pred hemoragickou chorobou od veku 5 - 6 týždňov, pričom imunita proti ochoreniu nastupuje asi za 10 dní a pretrváva pri väčšine dostupných vakcín 1 rok. Je bežná aj vakcinácia 2x do roka. Vakcíny prístupné na našom trhu: Castorex inj. a.u.v.( PHQ,SK ) , Pestorin Neo inj. a.u.v (BVI,CZ) ., olejovitá vakcína Rivak ( MVK, SK) , prípadne sa môžu použiť bivalentné vakcíny - súčasná vakcinácia moru a myxomatózy: Pestorin Mormyx ( BVI, CZ) , Castomix( PHQ, SK) . Očkujú sa len zdravé jednince- z vakcinácie vylučujeme aj gravidné samice v poslednom týždni gravidity z dôvodu možného potratu nešetrnou manipuláciou, ďalej vychudnuté zvieratá, zvieratá choré, či podozrivé z choroby.
CHARAKTERISTIKA: Vírusové ochorenie králikov, charakteristické tvorbou podkožných zdurení tkanív, tzv. myxómov, príp. sprevádzané atypickým poruchami dýchacieho aparátu, prenášané bodavým hmyzom. .
PÔVODCA: veľmi odolný vírus z čeľade Poxviridae.
PRIEBEH OCHORENIA: Ochorenie je prenášané bodavým hmyzom, predovšetkým komármi, preto najväčšie nebezpečenstvo je v období dažďov, záplav, kedy dochádza k ich premnoženiu. Ochorenie sa nedá liečiť, ak sa zvieratá samovoľne vyliečia, stávajú sa bacilonosičmi. Preto jedinou ochranou pred ochorením je očkovanie. .
PRÍZNAKY: Po inkubačnej dobe (6- 10 dní) dochádza ku hlienovo - hnisavému výtoku z očí, k zlepeniu očí - hnisavý zápal spojiviek môže viesť až k oslepnutiu zvierat. Predovšetkým v oblasti hlavy, ale ja na krku a na trupe vznikajú tzv. myxomatózne uzly. Pozorujeme aj sťažené dýchanie v dôsledku opuchu nosnej sliznice. V poslednej dobe je známa aj tzv. pľúcna forma - u zvierat sa prejavujú dýchacie problémy, pri ktorých prítomnosť myxómov je obmedzená. Zvieratá hynú cca o 2 týždne na celkovú vyčerpanosť a vychudnutie. Tie, ktoré prežijú, stávajú sa bacilonosičmi. .
LIEČBA: neexistuje.
PREVENCIA: Jedinou ochranou pred ochorením je očkovanie. Zvieratá sa vakcinujú vo veku 10 – 12 týždňov a imunita pretrváva 4 mesiace, potom je potrebné vykonať revakcináciu. Imunita nastupuje podľa druhu použitej vakcíny o 3- 5 dní, plne rozvinutá je cca do 9- 10 dňa. Je možné očkovať aj mladšie králiky v ohrozených oblastiach, tieto je však potrebné revakcinovať už o 6 – 8 týždňov. Vakcíny dostupné na našom trhu: Myxoren ( BVK, CZ), Pharmavac MXT ( PHQ, SK) . Očkovať možno aj v chovoch zamorených alebo bezprostredne ohrozených myxomatózou. Po vakcinácii v týchto chovoch treba počítať s určitými stratami zvierat vakcinovaných v prodromálnom ( varovnom ) štádiu ochorenia. Vzhľadom k tomu, že ochorenie je sezónne, je treba vakcinovať (revakcinovať) tak, aby v kritickom období výskytu nákazy boli zvieratá v dostatočnej imunite. Preventívne sa očkuje v mesiacoch apríl a máj. Mláďatá sa odporúča vakcinovať v júli a v auguste. Materské protilátky tlmia efekt vakcinácie a preto sa neodporúča vakcinovať králiky mladšie ako 4 týždne. Očkujú sa len zdravé jedince- z vakcinácie vylučujeme aj gravidné samice v poslednom týždni gravidity z dôvodu možného potratu nešetrnou manipuláciou, ďalej vychudnuté zvieratá, zvieratá choré, či podozrivé z choroby.
Medzi ďalšie preventívne opatrenia patria : ochrana klietok inštaláciou sietí proti hmyzu, používaním prípravkov na likvidáciu hmyzu ( napr. BIO KILL spray , BIOCID , AGITA>), dôležitá je aj správna dezinfekcia v chove ( napr. ANTEC VIRKON S ).
Najčastejšie PARAZITÁRNE choroby králikov
|
CHARAKTERISTIKA: Kokcidióza patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim králikov a v rozhodujúcej miere ovplyvňuje úspešnosť chovu. Je charakterizovaná zápalom tenkého čreva, zápalom pečene a vysokým úhynom mladých zvierat.
PÔVODCA: Pôvodcom ochorenia sú drobné jednobunkové parazity Eimeria sp. . U králikov je dosiaľ známych 12 druhov, z ktorých väčšina parazituje v črevách, a len 1 druh napáda pečeň hostiteľa a to Eimeria stiedai.
PRIEBEH OCHORENIA: Najčastejšie sa však vyskytujú zmiešané formy invázie, kedy sú zvieratá napadnuté viacerými druhmi kokcídií. Zvieratá sa najčastejšie nakazia požieraním výkalov (čo je u králikov fyziologické), krmivom a podstielkou znečistenou výkalmi, zeleným krmivom znečisteným fekáliami chorých divých králikov, mláďatá pri cicaní zo znečistenej mliečnej žľazy. Zdrojom nákazy bývajú zvieratá s chronickou formou ochorenia bez klinických príznakov. Ochorenie zvyčajne kulminuje v chovoch na jar a na jeseň. Súvisí to s faktormi, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú odolnosť zvierat – výkyvy teplôt, náhle zmeny kŕmenia (prechod na zelené kŕmenie, sparené zelené krmivo, koncom zimy kŕmenie namrznutými, plesnivými okopaninami). Parazity, okrem toho, že škodia priamo, poškodzovaním tkanív otvárajú vstupnú bránu aj pre bakteriálne infekcie. Faktorom, ktorý „napomáha“ množeniu parazita, je aj zvýšené pH črevného obsahu, ktoré môže byť spôsobené: rozkladom črevného obsahu, ktorý je zapríčinený nedostatočným enzymatickým trávením bielkovín a zníženou činnossťou čriev a nesprávnym zložením črevnej mikroflóry, ktorá je zodpovedná za tvorbu organických kyselín priamo v črevách, podporu činnosti trávacich enzýmov v črevách, ochranu sliznice čriev pred pôsobením toxínov a pred priľnavosťou patogénnych mikroorganizmov.
PRÍZNAKY: Kokcidióza máva veľmi rýchly a zhubný priebeh predovšetkým u mláďat v dobe odstavu . Najčastejšie prebieha v kombinovanej akútnej forme- najprv sa začína v čreve a potom prechádza na pečeň. Choré zvieratá majú matnú a zježenú srsť, zväčšené nafúknuté a bolestivé brucho, často hnačku s prímesou hlienu alebo krvi, niekedy však aj zápchu, slinenie,slzenie,smäd, časté močenie, sťažený alebo nemožný pohyb, nechutenstvo. Pri pečeňovej forme často môžeme pozorovať u zvierat nepokoj, škrípanie zubami, hryzenie klietky, kŕče. Postihnuté mláďatá hynú v priebehu niekoľkých dní. Častý je aj apoplektický priebeh ochorenia, kedy zvieratá náhle hynú bez zjavných klinických príznakov. U starších zvierat sa vytvorí určitá odolnosť a ochorenie má mierny, často aj bezpríznakový priebeh. Takéto zvieratá však vylučujú oocysty do prostredia- sú zdrojom nákazy.
DIAGNOSTIKA: Prítomnosť parazitov je možné dokázať vyšetrením trusu, ktoré zabezpečí veterinárny lekár. Pri pitve uhynutých zvierat sa zisťuje rôzny stupeň zápalu tráviaceho traktu, črevá sú nafúknuté, ich steny sú zhrubnuté s drobnými krvácaninami, alebo silne začervenané, ich obsah je vodnatý, často s prímesou hlienu alebo krvi. Postihnutá pečeň je zväčšená s drobnými belavými uzlíkmi veľkosti špendlíkovej hlavičky, šošovice, prípadne až lieskového orecha.
LIEČBA: je úspešná iba na začiatku ochorenia. Liečime vždy celý chov. Účinné sú sulfónamidy (aj ako prevencia Sulfadimidin, Sulfacox,. Sutricol- PHQ, SK; Klozanit plv.sol. a.u.v. ( MVK, SK) ), ktoré pridávame do pitnej vody počas 3 dní, nasleduje 3 dňová prestávka a opäť podávame 3 dni. Odporúča sa kŕmiť len suchým krmivom. Snažíme sa dodržiavať dávky doporučené výrobcom liekov, aby sa dosiahla účinná koncentrácia, aby nedochádzalo k predávkovaniu , pretože sulfónamidy sú vo vyšších koncentráciách toxické. Každý tento liek má v liekopise aj na obale udanú ochrannú dobu na mäso. Ako prevencia je vhodné aj podávanie horkých mladých lístkov vrbiny.
PREVENCIA: Ochoreniu sa dá predchádzať dôslednou hygienou v chove :častým odstraňovaním trusu, postupným prechodom na nové krmivá, vyhýbanie sa sporným a nevhodným krmivám; niektorí chovatelia podávajú granule s prídavkom kokcidiostatík, ale vhodnejšie sa javí práve preventívne podávanie sulfónamidov , mladých lístkov vrbiny v čase odstavu mláďat, kedy sú tieto najcitlivejšie na prepuknutie choroby. Odporučený alternatívny postup prevencie: Slepé črevo u králikov plní podobnú funkciu ako predžalúdky u prežúvavcov. Preto podávanie antimikrobiálnych látok (antibiotiká, chemoterapeutiká) cez ústa králikom narúša ich trávenie, zapríčiňuje nerovnováhu a premnoženie choroboplodných mikroorganizmov v črevách. Odporúča sa teda: samiciam podávať probiotický prípravok PROPOUL plv. počas gravidity aj počas kojenia zamiešaním do krmív, v čase pôrodu a po pôrode podávať prípravok CARNIFARM sol. – na zvýšenie množstva a kvality mlieka (1 - 2 ml na 5 kg ž.h. do vody, počas celého odstavu mláďatám pridávať do pitnej vody prípravok CITROENZYMIX sol.10 ml na 5 – 10 litrov pitnej vody, prípravok PROPOUL plv. zamiešať do krmiva počas odstavu, počas výkrmu podávať pulzne prípravok CITROENZYMIX sol. podávať pri každej zmene krmiva (10 ml / 5 – 10 litrov vody). Podávané krmivá nemajú obsahovať antikokcidiká ani antibiotiká!!! Tento program je overená účinná náhrada za preventívne podávanie antikokcidík, zároveň zvyšuje úžitkovosť a zlepšuje zdravotný stav zvierat a umožňuje výrobu bioproduktov.
CHARAKTERISTIKA: Psoroptóza králikov je ochorenie lokalizované na báze a vnútornej ploche ušnice, kde spôsobuje zápal kože, vrstvenie chrást a následným škriabaním vznikajú trhlinky, ktoré sa stávajú potencionálnou vstupnom bránou pre druhotnú infekciu.
PÔVODCA: pôvodcom choroby je roztoč Psoroptes cuniculi
PRIEBEH OCHORENIA: Chovatelia si svrab obyčajne prinesú s novonakúpenými zvieratami, ktoré nemusia mať ešte vyvinuté zjavné príznaky ochorenia. Choroba sa v chove veľmi rýchlo šíri.
PRÍZNAKY: Svrab sa u chorých zvierat lokalizuje na báze a vnútornej ploche ušnice. Spočiatku je badateľné začervenanie vnútornej strany ušníc, neskôr sa tvoria žlté alebo červené chrasty, ktoré sa na seba lístkovito ukladajú. Niekedy sa ochorenie komplikuje bakteriálnou infekciou a poranené miesta hnisajú. U zanedbaných prípadov môže dochádzať k zápalom stredného ucha alebo mozgu, čo sa prejavuje stáčaním hlavy na postihnutú stranu. Choré zvieratá sú nepokojné, cítia svrbenie, škriabu sa.
LIEČBA: Ochorenie sa dá pomerne rýchlo vyliečiť, avšak je potrebné preliečiť celý chov a asanovať prostredie, inak sa môže stať, že sa nám bude pravidelne v chove vyskytovať. Na liečbu je možné použiť injekčný prípravok Ivomec- nie je však vhodný pre gravidné a kojace samice a má dlhú ochrannú dobu na mäso (28 dní). Preto sú vhodnejšie prípravky, ktoré sa aplikujú lokálne vo forme sprayov a rozprašovačov – napr. BIO KILL alebo Neostomosan ( 5 ml roztoku zriedime v 2 dcl vody a potierame týmto roztokom postihnuté ušnice) Liečbu je potrebné po týždni zopakovať. Zároveň treba odstrániť podstielky, chovné zariadenie vypáliť letlampou, a vystriekať antiparazitickými sprayom.
PREVENCIA: Najvhodnejšou ochranou proti zavlečeniu choroby do chovu je karanténa novodovezeného zvieraťa.
Najčastejšie BAKTERIÁLNE choroby králikov
|
Medzi najčastejšie bakteriálne choroby v chovoch králikov patria: pasteurelóza a syfilis králikov
CHARAKTERISTIKA: Pasteurelóza alebo infekčná nádcha je ochorenie králikov s vysokou chorobnosťou a a úhynom. Vyskytuje sa aj u divých aj u domácich králikov.
PÔVODCA: Pasteurella mutocida typ A, nezriedka sa vyskytuje v kombinácii s inými baktériami.
PRIEBEH OCHORENIA: Pasteurely sa vyskytujú aj v organizme zdravých zvierat a to najmä v dýchacích cestách a vo vonkajšom prostredí. Ochorenie prepukne hlavne v chovoch, kde je zlá hygiena, výživa , výskyt stresujúcich faktorov. Pôvodca sa môže dostať do chovu aj po zavlečení virulentných kmeňov hlodavcami alebo divožijúcim vtáctvom. Šíri sa priamym kontaktom zdravých zvierat s chorými alebo nepriamo prostredníctvom kontaminovaných predmetov, podstielkou, vodou. Pôvodca sa z organizmu vylučuje pri kašli a kýchaní- králikom dokáže kýchnuť až na vzdialenosť 5 m- a vzduchom sa takto dostáva priamo alebo nepriamo na vnímavé zvieratá. Preniesť sa môže aj z matky na dieťa. Ochorenie sa v chove veľmi rýchlo šíri.
PRÍZNAKY: Inkubačná doba je 1- 2 dni. Infekcia má rôzny priebeh: tzv. perakútny : zvieratá hynú za veľmi krátku dobu, cca do 24 hod za príznakov kŕčov; akútny priebeh: zvýšenie telesnej teploty, sťažené dýchanie, výtok z očí a nosa- na rozdiel od myxomatózy je zvyčajne jednostranný- srsť na predných končatinách je našuchorená a lepkavá od otierania nosa, hnačka a charakteristické fŕkanie, hynú za 1- 3 dni; chronický priebeh: králiky sú malátne , chudokrvné, chudnú, hnisavý výtok z očí, opuchy kĺbov, hynú za niekoľko týždňov až mesiacov.
DIAGNÓZA: Podľa klinických príznakov, pričom treba odlíšiť listeriózu, strepto a stafylokokovú infekciu a mor králikov. Smerodatné je mikrobiologické vyšetrenie, na ktoré zasielame zmenené orgány a tkanivá- pri pitve, pri akútnej forme zisťujeme krvácaniny na dýchacích cestách, ale aj v tráviacom systéme; pri chronickej forme nachádzame aj drobné odumreté miesta na pečeni, abscesy v podkoží, zápal pohrudnice a obalu srdca...
LIEČBA: Antibiotiká a vitamín A. Používanie ATB síce vedie k liečebnému efektu, nezabráni však stratám pred začatím liečby, dodržiavanie aplikácia antibiotík značne predlžujú dobu výkrmu a v neposlednom rade vzniká riziko vzniku rezistencie- odolnosti.
PREVENCIA: Prevenciou je hlavne karanténa novonakúpených zvierat, ďalej optimálna výživa, zoohygiena a vakcinácia. Na trhu je dostupná vakcína Pasorin OL inj. a.u.v. ( BVT, CZ) . Prvá vakcinačná dávka v 4. týždni, druhá dávka v 7. týždni, tretia v 10. týždni (chovné králiky). Ďalšia pravidelná imunizácia vždy jednou vakcinačnou dávkou 1 x za 6 mesiacov.
Pri prvej vakcinácii starších králikov sa imunizácia vykoná dvakrát v intervale troch týždňov, ďalšie pravidelné imunizácie sa opakujú jednou vakcinačnou dávkou 1x za 6 mesiacov. Pasteurely sú malo odolné, vysušením zahynú o 2 až 3 dní, v krvi a výkaloch vydržia však až 10 dní a vo vode až 3 týždne. Vyššie teploty a bežné dezinfekčné prostriedky ich ničia za niekoľko minút.
CHARAKTERISTIKA: Ochorenie králikov – domácich aj voľnežijúcich- prenášané pohlavným stykom, charakterizované vredmi na vonkajších genitáliách, ktoré sa neskôr môžu rozšíriť. Choroba nie je prenosná na človeka a ďalšie druhy cicavcov, okrem dvojitozubcov.
PÔVODCA: Treponema cuniculi
PRIEBEH OCHORENIA: Nákaza sa dovlečie do chovu obyčajne novonakúpenými zvieratami, zvlášť plemenníkmi pri nekontrolovateľnom doplňovaní chovu. K ochoreniu teda dochádza pri párení, ale môže sa preniesť z matky na mláďatá počas pôrodu a tiež pri kojení. Určitý význam má aj prechod treponém cez poranenú pokožku ( sliznice) napr. prostredníctvom infikovanej podstielky, vody. Mláďatá v rannom období sú odolnejšie- sú chránené protilátkami z materského mlieka.
PRÍZNAKY: Inkubačná doba je pomerne dlhá – 3- 6 týždňov. Choroba zvyčajne prebieha v chronickej forme a často končí spontánnym uzdravením. Chorobné zmeny sú obmedzené na sliznice a kožu- začínajú ako zápalové ložiská, neskôr sú to uzlíky veľkosti šošovice a napokon vredy veľkosti mince, lokalizované v oblasti genitálií. Neskôr dochádza ku tzv. generalizácii,kde sa vredy rozšíria aj na oblasť hlavy ( zvlásť na pyskoch, viečkach,nose...)
DIAGNÓZA: Podľa charakteristích príznakov, len treba odlíšiť poranenia, ekzémy a zápaly kože z inej príčiny.
LIEČBA: Na terapiu sa používa Penicilin G .
PREVENCIA: Predovšetkým karanténa novodovezených zvierat, prehliadka zvierat po návšteve výstav, potrebné je aj dodržiavať vhodné zoohygienické podmienky v chove.
Príspevok zaslal Marek Roháč
Komentáre
Prehľad komentárov
Dobry den... chcel by som sa spytat zajačica asi pred dvoma tyzdnami zacala kopat prednymi nohami bola nepokojna a teraz tento tyzden ako keby ochrnula na pol tela zadneho len ho taha za sebou... stretol sa niekto s takou chorobou u kralika? Je to 2ročny zajac... a teraz zacal kopat tak isto ako ona prednymi nohami samec vedla v klietke tak aa bojim ci ho caka to iste na buduci tyzden.... dakujem
hynutie králikov
(Pali, 14. 5. 2021 9:00)
Minulý rok v jeseni som pozoroval, že mladý dospelý samec činčily prestáva žrať, tlačí sa do kúta a sedí na zadku so vzpriamenými prednými labkami(sedel ako psík). Kým sme navštívili veterinárneho lekára bolo už neskoro, pretože bol schudnutý a vyčerpaný. Po týždni od prvých príznakov zahynul. Chcem podotknúť, že bol ustajnený v zajačinci vo vedľajších klietkach s viacerímy králikmi aj mladými(2mesačné) a im nebolo vôbec nič. Teraz toho roku som spozoroval dosť neskoro, že samica činčila odchovávajúca mladé králiky prestala žrať a obstávala v kúte. Bol to ten istý priebeh ako pri spomínanom samcovi.(mladé žijú v zdraví podnes) Po uhynutí som samicu pitval. Všetky orgány boli bez zjavných chýb akurát ma zaujal žĺčnik, ktorý bol abnormálne veľký (veľký palec na ruke muža) a nezdravej až čiernej farby. Neviete mi poradiť čo to mohlo byť, pretože sa obávam, že to zasa príde na toho najkvalitnejšieho plemenného králika ako doteraz.
Za odbornú odpoveď vopred ďakujem
Mor králikov - info
(J.S, 13. 11. 2020 20:38)Podľa zistených výsledkov u chovateľov v Čechách, sa čoraz viac v chovoch králikov vyskytuje vírus moru králikov 2. typu (RHD 2). Používané vakcíny proti RHD 1 nezabezpečujú spoľahlivú ochranu proti infekcii spôsobenú RHD 2. Pokiaľ chceme chovy ochrániť proti moru králikov 1 a 2, je nutné očkovať proti obom, t.j. dvomi vakcínami. Podľa doporučenia MVDr. Miloslava Martinca, pokiaľ chceme chov ochrániť proti moru 1 a 2, je vhodné použiť PESTORIN a PESTORIN RHDV2. Uvedený spôsob zabezpečuje vysokú spoľahlivosť imunity králikov.
Prestal skákať
(Gabriela , 1. 9. 2019 18:48)Poprosila by som Vas o pomoc. Boli sme u veterinára ale nevedel nič povedať, vraj to môže byť všeličo.. Naš 5rocny zakrsly králik asi pred troma mesiacmi sa začal ťažšie sa pohybovať, jednu prednú labku držal do boku. Postupne sa to zdlhorsovalo. Teraz už obidve predné labky sú do boku, hlavu opiera o podlahu a ako keby sa nevedel zadnými labkami odrážať. Inak jest mu chuti ale iba zelenina. Granule prestal žrať. Malo pije a prestal chodiť na zachodik, vyspini sa hocikde. Bobky ma trochu suchšie, inak nič iné som si na ňom nevšimla. Ďakujem veľmi pekne.
Re: Prestal skákať
(Petra, 5. 9. 2019 22:22)Mame taky istý problém s naším zajačikom prestal jest pit, ma hlavu do boku, neskace nevychádza z klietky a ma napuchnuty krk zajtra utekám k veterinárovi ak viete niečo nové odpíšte prosím. Dakujem
Re: Prestal skákať
(František, 28. 7. 2020 11:57)
Dobrý deň
nakoniec sa to ako vyriešilo resp. čo bolo potrebné aby sa stav zlepšil, lebo práve tieto symptómy vykazuje aj môj
ďakujem
Mokrá oblasť pod pyskom
(Michal , 18. 8. 2019 11:23)Mohli by ste mi prosim poradit? Mojmu zajacovi mokva spodna cast krku, casto si to skriabe a vytrhava si na tej oblasti chlpy.
Jemne napuchnuté oči a botky okolo oka
(Daniela, 14. 7. 2019 12:53)Nevedeli by ste mi poradiť? Včera som si všimla,že môj králik má jemne napuchnuté a červenasté oči,teda oblasť okolo neho. Taktiež tam sú malé čierne botky. Vylučuje pravidelne,no potravu príma menej ako zvyčajne,no je unavenejší a väčšinou leží,je mladý má 8 mesiacov. Mám len podozrenie,že zožral veľa trávy,keďže poslednú dobu je často vonku,no na vlhkú trávu si dávam pozor kvôli nafúknutiu.
Nahly uhyn kralikov
(Zuzana, 9. 3. 2018 18:50)Neviete mi prosim poradit co mohlo sposobit ze mi vpriebehu 24 hodin uhynulo 8 kralikov bez klinických priznakov aj pitevny nalez bol v poriadku len mierne zdurene hrube crevo. Dakujem
Re: Re: Nahly uhyn kralikov
(strapaty, 10. 6. 2019 11:56)mor ma vycsinou priznaky .. krvacanie z ust a nosa a vypadavanie srsti
Re: Nahly uhyn kralikov
(strapaty, 10. 6. 2019 11:55)zdurene creva su vacsinou priznakom kokciotozy ..
tmavá pečeň pri králikoch
(Miroslav , 21. 8. 2018 7:41)dobrý deň..chcem sa spýtať či má niekto skúsenosť s tmavou pečeňou králikou..po porážke je pečeń tmavá až čierna..je to nejaká choroba?..ďakujem
Re: tmavá pečeň pri králikoch
(strapaty, 10. 6. 2019 11:54)nedavali ste im repku olejku .. pre bylinozravce je toxicka a prejavuje sa tmavou pecenou .
samici králika trčí z vulvy
(šmuky, 27. 8. 2018 9:29)mojej samici Hyla trčí z rodidiel pomerne veľká hrča (väčšia ako pingpongová loptička). Už sa raz okotila a bola znovu pripustená. Je v polovici kotnosti , avšak ja som si len pred dvoma dňami všimol tento problém. Chovám králikov už dlhú dobu, ale s niečim takým som sa ešte nestretol. Poraďte, čo s tým môžem robiť
Zajačik - vyrážka na uchu
(Adriana , 26. 7. 2018 15:03)Ahojte...môj zajačik ma na ušku vyražku \ puk ... neviem ako by som to opísala. Ako keď sa človeku robí pupak(jebak). V správaní som nezpozorovala žiadne zmeny. Prosím ak by ste vedeli o čo sa približne jedna...za odpoveď ďakujem
Rychly priebeh
(Muffin, 3. 6. 2018 15:08)Dobry den, nas zajko nam nahle zomrel. Vecer bol v poriadku, a rano o cca 4hod uz ledva sedkal, tak hned o 5 navsteva veterinara, kde dostal injekcie.Potom uz len slabol a slabol, bez akychkolvek priznakov.Tak sme utekali znovu veterinarovi a tam zaspal (zomrel), kde nasledne z neho unikol moc s krvou. Nevieme co sa stalo.Strava: len seno, vsetky ockovania, ako dplnok granule s vitam. No neviem, bol to clen rodiny :(
Lionhead
(Zuzana, 17. 7. 2017 14:04)dobri Den potrebujem vasu pomoc mozno sa nic nedeje ale nejako sa mi to nevidi mam samceka kralika,neviem ako to mam napisat ale nieco mi vychadza z pohlavneho otvoru je to bielej farby vizera to ako pena alebo skor ako zele fakt neviem co to je moze to byt preto ze nikdy nemal samicku?a mam teraz ruju prosim o pomoc a zo spodu je chudiatko cely mokry z toho a spinavy vo pred Dakujem
Re: Lionhead
(pozor , 22. 5. 2018 23:21)Okamžite íst ku veterinárovi antibiotika suchá pestrá strava a čaj bylinkový
Ako mám zachrániť zajaca
(Adam , 15. 4. 2018 13:29)Moj zajac ma jak keby veľa skamri a si to rozskrabal čo mám robiť
Chory zajac
(Patrik, 6. 9. 2021 16:45)